Nepríjemné otázky na pohovore: Ako sa pri nich nezapotiť, ale správne odpovedať

Na pohovoroch personalisti zvyknú klásť aj pálčivé otázky, pri ktorých sa uchádzačom zvyknú zapotiť dlane. Personalisti a HR manažéri však tieto otázky nekladú len tak z rozmaru či roztopaše, chcú zistiť, či sme my, uchádzači, dobre pripravení, ako zvládneme odpovedať aj na nepríjemné otázky, no najviac sú zvedaví na to, čo im odpoveďou o sebe prezradíme. Zozbieral som najčastejšie sa opakujúce náročné otázky na pohovore a poradím vám, ako na ne odpovedať.

„Mali ste niekedy konflikt so svojím nadriadeným? Opíšte svojho najhoršieho šéfa a ako ste sa snažili vyriešiť problémy, ktoré ste mali.“

Táto otázka je naozaj výzvou, pretože veľmi veľa ľudí odišlo zo zamestnania práve pre konflikt so zamestnávateľom. Ako na ňu odpovedať? Možno ste nemali dobrý vzťah so svojím nadriadeným, vo svojej odpovedi sa však snažte neuniesť emóciami, naopak – držte sa faktov. Skúste si spomenúť na „nevinný“ dôvod vašej nezhody: napríklad či to bolo kvôli dátumu spustenia projektu či pri dolaďovaní cenníka. Nezabudnite však popri tom zdôrazniť, že vaše vzťahy s nadriadenými boli naozaj pozitívne a aj v prípade nezhôd ste si ich rozumne vyargumentovali a dohodli sa na vhodnom riešení.

„Čo sa vám nepáčilo vo vašom predchádzajúcom zamestnaní?“

Táto otázka zvádza k tomu, aby ste si vyliali srdce a posťažovali sa na všetko, s čím ste v bývalej práci neboli spokojný. Nenechajte sa však nachytať. Najlepšie urobíte, ak na negatíva zabudnete a spomeniete si skôr na pozitíva. Nie je zlé povedať, s čím ste neboli spokojný, skúste však zostať v odpovedi diplomatom a spomenúť skôr drobnosti, ktoré sa vám nepozdávali.

„Prečo ste odišli z predchádzajúcej práce? Dostali ste výpoveď alebo ste odišli vy sám? Prečo?“

Ak ste v bývalej práci dostali výpoveď, pokojne môžete povedať, že ste so zamestnávateľom dospeli k názoru, že sa k sebe jednoducho nehodíte. Možno je pravdou aj to, že ste o výpovedi uvažovali už dlho, no ako prvý s ňou prišiel zamestnávateľ. Aj toto je niečo, čo sa nemusíte obávať prezradiť na pohovore. Ak uvádzate dôvody, prečo ste odišli z práce, nevymýšľajte si. Je ideálne povedať, že ste sa so svojím zamestnávateľom rozchádzali v názoroch, napríklad v náplni práce, štýle fungovania a podobne.

„Čo ste robili počas obdobia, ktoré neuvádzate vo svojom životopise?“

Ak máte prázdne miesta v životopise – a predovšetkým ak ide o dlhšie časové obdobie, personalista sa vás na ne s veľkou pravdepodobnosťou opýta. Samozrejme, vaše dôvody mohli byť rôznorodé: možno ste sa počas toho času museli starať o člena rodiny, alebo ste si jednoducho potrebovali oddýchnuť po tom, ako ste dali výpoveď v práci s tyranským šéfom. Vhodnejšou odpoveďou však bude, ak poviete, že ste si jednoducho vyberali z ponúkaných pozícií a nechceli ste zobrať len tak hocičo. Ak ste sa venovali počas týchto období vlastným projektom, nezabudnite to spomenúť.

„Opíšte svoj najväčší neúspech a ako ste ho napravili.“

Touto otázkou personalista zisťuje, ako na vás vplývajú neúspechy a prekážky a ako si s nimi dokážete poradiť, prípadne sa z nich poučiť. Bolo by však chybou priznať sa k obrovskému prešľapu, ktorý sa vám podarilo vyviesť, pretože tak by mohli vaše šance získať prácu poriadne klesnúť. V odpovedi sa snažte opísať situáciu, v ktorej ste nepochybili vlastnou vinou: spoliehali ste sa niekedy na kolegu, ktorý nestihol termín, vďaka čomu sa projekt oneskoril? Alebo nastali komplikácie kvôli dodávateľom? Toto je príbeh, ktorý by ste mali porozprávať personalistovi a dodať, že ste odvtedy dôsledný.

„Čoho sa najviac obávate v súvislosti s touto pracovnou pozíciou?“

To, ako by ste mali na túto otázku odpovedať, závisí od toho, v ktorej časti pohovoru sa táto otázka vyskytne. Ak už máte o danej pozícii dostatok informácií a prekáža vám napríklad ponúkaný plat, teraz je vaša šanca prezradiť, že by ste radi videli túto sumu o niečo vyššiu. Ak vám ale personalista túto otázku položí v úvode pohovoru, odpovedzte, že sa vám pracovná pozícia naozaj veľmi páči, no chcete sa o nej dozvedieť čo najviac a ak vám bude niečo nejasné, spýtate sa ho na to potom.

„Aká je vaša najväčšia slabosť?“

Veľa ľudí zvykne používať odpovede ako „Som perfekcionista“ alebo „Som workoholik“.  Problémom však je, že tieto odpovede počuli personalisti už stokrát. Aká odpoveď je lepšia? Zabodujete, ak spomeniete svoju najmenšiu slabosť, ktorá ale zároveň nie je prepojená s pracovnou pozíciou, na ktorú sa hlásite. Samozrejme, nezabudnite dodať, že sa túto svoju slabosť snažíte napraviť a pracujete na jej odstránení.

Ako si vyjednať plat na pohovore

04.10.2021

Každý z nás si chce „vydupať“ čo najvyššiu mzdu. Problém je, že nie každý disponuje vyjednávacími schopnosťami alebo má žalúdok na dohodovanie sa so zamestnávateľom. Ideálna príležitosť na vyjednanie si platu vzniká už na pohovore. Lámete si hlavu, ako dosiahnuť, aby ste sa s personalistom zhodli na cifre, ktorá sa vám pozdáva? Z mojich [...]

Donald Trump

Trump nariadil údery na ciele IS v Somálsku, podľa neho zomrelo mnoho teroristov

01.02.2025 21:23

Trump takisto obvinil svojho predchodcu Joea Bidena, že "so svojim kumpánmi nechcel konať dostatočne rýchlo".

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

V jednom z bratislavských podnikov našli dobodaného prevádzkara. Mal mať podrezané hrdlo

01.02.2025 17:46, aktualizované: 19:13

Prevádzkara našiel zásobovač.

medveď, Fačkov

Pri Fačkove medveď napadol človeka, musel ho transportovať vrtuľník

01.02.2025 15:37, aktualizované: 16:56

Bližšie informácie záchranári poskytnú po skončení zásahu.

opozícia, Pellegrini, Gröhling, Majerský, Šimečka,

KDH: Funkcia podpredsedu NR SR patrí najsilnejšej opozičnej strane - PS

01.02.2025 15:03

SNS avizovala, že do programu februárovej schôdze navrhne zaradiť viaceré body, medzi nimi aj voľbu podpredsedu parlamentu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 4510x
Priemerná čítanosť článkov: 2255x

Autor blogu

Kategórie